Comenius - Waterways in Europe: Opportunity or Danger?
Szlaki wodne w Europie - okazja czy zagrożenie?
UCZNIOWIE Z I LO Z WIZYTĄ W BUŁGARII
W bieżącym roku szkolnym 2012/13 w naszej szkole ruszył międzynarodowy projekt Comenius - Waterways in Europe: Opportunity or Danger? (Szlaki wodne w Europie - szansa czy zagrożenie?). Partnerami Polski są szkoły z takich krajów jak Belgia, Hiszpania, Bułgaria, Niemcy oraz Turcja. Projekt potrwa 2 lata do końca r.szk.2013/2014.
Wizyta w Bułgarii
W dniach 15.04.-19.04.2013r. pięcioosobowa grupa uczniów I LO wyruszyła do szkoły im. Ludwika Pasteur’a Nr 40, w stolicy Bułgarii, Sofii, na drugie międzynarodowe spotkanie uczniów z krajów partnerskich. Tym razem ambasadorami naszej szkoły zostali: Adrianna Malecka (2b), Arkadiusz Górski (2d), Łukasz Kłopotek-Główczewski (2d), Paweł Olszewski (2d) i Michał Sadowski (2d) oraz opiekunowie, p. Monika Chabałowska (koordynator projektu, nauczycielka j.angielskiego) i p. Joanna Idem (nauczycielka języka angielskiego). Wkrótce w galerii na stronie szkoły będzie można obejrzeć zdjęcia relacjonujące wizytę w Bułgarii.
Przepłynąć z Tczewa do Sofii
Po międzynarodowym sukcesie naszej maskotki przygotowanej przez Darię Sarkowicz (2d), Przemysława Kaznowskiego (2a) i Julię Jankowską (2f) , futrzasty bóbr, Pan Sambor, jest obecnie „twarzą projektu” .Kolejnym zadaniem było opracowanie szlaku wodnego z Tczewa do Sofii, a następnie stworzenie broszury turystycznej ukazującej ciekawe miejsca leżące na wyznaczonej trasie. Stanowiło to nie lada wyzwanie, a nasi uczniowie znaleźli nie jedną, ale dwie drogi do Sofii. Oprócz naszej piątki podróżników nad broszurą pracowały również Natalia Graban (1a) , Martyna Wrycz-Rekowska (1a), Julia Sudenis (1c), Karolina Alfuth (1c), Karolina Solińska (1a) oraz Agata Szupryczyńska (1a). Efekty działań można podziwiać na stronie szkoły (http://www.sklodowska.szkola.tczew.pl/) lub projektu Comenius (http://40sou.com/com/index.php).
Oprócz prezentacji broszur, każdy z zespołów przygotował tradycyjny taniec lub piosenkę charakterystyczną dla swojego kraju. Naszym celem było nauczyć wszystkich Poloneza co okazało się prostym zadaniem, sami zaś nauczeni zostaliśmy np. Belgijki i tańczyliśmy Zorbę oraz bardzo ciekawy taniec zaproponowany przez grupę turecką. Wybraliśmy się na spacer wzdłuż rzeki Struma, widzieliśmy piramidy Stob’a, dotarliśmy do słynnego klasztoru Rila wpisanego na listę UNESCO, zwiedziliśmy centrum Sofii oraz zaprzyjaźniliśmy się z nowymi znajomymi z krajów partnerskich. Zaskoczyła nas również duża otwartość, skromność i gościnność bułgarskich rodzin i gospodarzy wizyty oraz niektóre potrawy, zupełnie inne od tych jakie znamy w Polsce. Nie możemy doczekać się kolejnych wizyt!