| SPOTKANIE W COLMENAR VIEJO (k. Madrytu)
Uczniowie i nauczyciele I Liceum Ogólnokształcącego w Tczewie byli uczestnikami spotkania roboczego projektu Comenius, które odbyło się w dniach 20-25 marca 2006 w Liceum im. Rosy Chacel w Colmenar Viejo ( Hiszpania). W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele szkół – Gimnazjum Philipinum z Weilburga ( Niemcy), Gimnazjum im. Karola Czapka w Dobris (Czechy) oraz Liceum im Vincentego d’Indy z Privas ( Francja) - razem 10 uczniów i 7 nauczycieli.W spotkaniu roboczym w Colmenar Viejo brały udział : Weronika Schneider oraz Katarzyna Golicka. WYjechały tam pod opieką szkolnego koordynatora projektu - Aleksandry Krzemińskiej oraz dyrektora Idziego Jakóbczaka.
Na początku roku szkolnego w każdej ze szkół przeprowadzono akcję promującą nową edycję projektu Comenius,tym razem w centrum uwagi uczestników jest ziemia.Uczniowie badają wlaściwości fizyczne i chemiczne gleby, wykonują odkrywki i badają profile gleby w różnych miejscach w terenie,badają życie dżdżownic i innych organizmów żyjących w glebie.
Uczniowie z klas pierwszych oraz drugich entuzjastycznie przystąpili do prac.Zorganizowali się w mniejsze grupy, wybrali tematy i pod opieką nauczycieli wybrali tematy zadań do realizacji na nowy rok szkolny.
Celem spotkania była wymiana doświadczeń i zaprezentowanie postępu prac szkół uczestniczących. W czasie sympozjum „Jedno środowisko – różne kultury”
uczestnicy projektu zaprezentowali wykonane przez siebie prace, posługując się nowoczesnymi technologiami informacyjnymi. Językiem roboczym był język angielski, prezentacje dotyczące w tym roku szkolnym problematyki związanej z ziemią , glebą przedstawiane były w Power Poincie. Weronika Schneider i Katarzyna Golicka w swojej prezentacji multimedialnej opowiadały o tym „Jak na przestrzeni wieków przyroda i ludzie krajobraz Żuław kształtowali”. Uwagę uczestników spotkania zwróciły prezentacje uczniów z Hiszpanii, z pełnym wykorzystaniem możliwości tablicy interaktywnej i programu Macromedia Flash.Gospodarze spotkania, pod kierunkiem Aurory Aparicio przygotowali dla gości bardzo ciekawy program. - Pierwszego dnia zwiedziliśmy piękny zamek Mendozów w Manzanares, a także górski park krajobrazowy – La Pedriza – wspomina Aleksandra Krzemińska – koordynator programu Comenius. Okolice Colmenar Viejo – to przede wszystkim łąki i pastwiska, a okoliczna ludność z terenów wiejskich zajmuje się hodowlą bydła. Następnego dnia mogliśmy poznać najważniejsze zabytki Colmenar Viejo. Najwięcej atrakcji czekało nas w Madrycie, gdzie kulminacyjnym punktem było zwiedzanie Muzeum Narodowego El Prado.”
Co nas uderzyło - to widoczna eksplozja budownictwa, zarówno typu „blokowego” jak i indywidualnego. Kraj jest zadbany i czysty, zabytki wtopione w nowoczesną architekturę, drogi, których Polska może tylko pozazdrościć. Atutem dla Hiszpanii jest łagodna zima, która nie niszczy fasad domów ani powierzchni jezdni” – dodaje dyrektor Idzi Jakóbczak.
Warto jest uczyć się języków obcych i warto uczestniczyć w Programie Comenius, dzięki temu poznałyśmy wiele ciekawych miejsc i spotkaliśmy interesujących ludzi, zawiązały się nowe przyjaźnie – stwierdziły licealistki I LO.
Spotkanie w Colmenar Viejo marzec 2006 - galeria zdjęć 1
|