| SPOTKANIE W TCZEWIE
W dniach 11-15 czerwca 2005 w Tczewie odbyło się spotkanie podsumowujące pierwszy rok drugiej edycji programu Comenius. Projekt Comenius 2004/2005 realizuje temat „ Jedno środowisko – różne kultury” . Projekt realizują Gimnazjum Philipinum z Weilburga – Niemcy jako szkoła koordynująca, I Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Tczewe - Polska, Gimnazjum im. Karola Czapka w Dobris -Czechy, Liceum im. Vincentego d’Indy w Privas – Francja oraz Liceum im. Rosy Chacel w Colmenar Viejo - Hiszpania – szkoły partnerskie.
Do Tczewa przyjechały zespoły uczniów i nauczycieli uczestniczących szkół ( 10 uczniów i 8 nauczycieli). Gospodarzem spotkania było I Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Tczewie.
Na początku roku szkolnego w każdej ze szkół przeprowadzono akcję promującą nową edycję projektu Comenius, tym razem związaną z ochroną środowiska, zwracając uwagę przede wszystkim na sprawy związane z pojęciem „wody” – w bardzo szerokim znaczeniu.
Woda–rzeka, jeziora, inne zbiorniki wodne, woda – życie w wodzie, czystość i zanieczyszczenia wód. Nie zabrakło w pracy aspektów kulturowych – rzeka – w historii, kulturze, muzyce, sztuce.
W każdej ze szkół powołane zostały zespoły uczniów, którzy zgłosili swój akces do realizacji projektu, wybrali tematy i pod opieką nauczycieli wykonywali swoje prace. Uczniowie przygotowali swoje profile i wysyłając je do szkół partnerskich nawiązali współpracę z kolegami z innych szkół. Nauczyciele, koordynatorzy szkolni cały czas byli ze sobą w kontakcie, wymieniali doświadczenia i uwagi.
W I LO w Tczewie do projektu przystąpiło 36 uczniów klas pierwszych i drugich. Podobnie jak w ubiegłych latach uczniowie pracowali w kilkuosobowych grupach .
Obecny projekt jest kontynuacją pierwszej edycji „ Dziedzictwo kulturowe i przemysłowe wybranych regionów Europy” i podobnie jak poprzedni jest realizowany , dzięki finansowemu wsparciu Unii Europejskiej. Grupy uczniów i nauczycieli komunikują się i wymieniają doświadczenia korzystając przede wszystkim z Internetu. Ideą spotkań roboczych jest przede wszystkim poznanie się i nawiązanie przyjaźni.
Spotkanie podsumowujące w Tczewie rozpoczęło się dla uczniów i nauczycieli wycieczką krajoznawczą po Kociewiu ( okolice Waćmierka i Gniszewa). Goście zachwycali się pagórkowatymi krajobrazami naszych okolic a Hiszpanie podziwiali wszystkie odcienie zieleni, której u siebie o tej porze roku nie mogą znaleźć.
W poniedziałkowy poranek w świetlicy I LO odbyła się sesja popularno-naukowa poświęcona prezentowaniu prac tegorocznej edycji projektu. Na sesji obecni byli zaproszeni przedstawiciele gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych Starosta Mariusz Wiórek i Kierownik Biura Promocji Miasta – Ludwik Kiedrowski.
Całoroczna praca zespołów Comenius zaowocowała wspólną dwutomową publikacją- liczącą prawie 800 stron i płytą z wersją elektroniczną pracy i prezentacjami w programie PowerPoint.
Pośród prezentowanych polskich prac znalazły się między innymi :” Specyfikacja geograficzna regionu Kociewskiego”, Miasta Kociewia, „Co żyje w wodzie”, Zanieczyszenia Wisły, Historia mostów tczewskich, Wisła – królowa rzek w fotografii i sztuce, Wisła w literaturze, Rośliny chronione w Polsce, Ptaki w Polsce, Trójmiasto. Grupa z Niemiec przedstawiła w swojej prezentacji swoją szkołę, miasto Weilburg, klimat Weilburga oraz Zakład produkujący soki owocowe i jego starania w zakresie ochrony środowiska
Uczennice z Dobris – Czechy przedstawiły geograficzne aspekty i miejscowości centralnej części Bohemii, dziewczęta z liceum w Privas ( Francja) - prezentowały sprawy związane z ochroną wód na terenie Ardeche, a prezentacja uczennic z Colmenar Siejo ( Hiszpania) poświęcona była całorocznej pracy zespołu Comenius – w tej szkole w programie uczestniczyło 220 uczniów i 27 nauczycieli.
Poniedziałkowe popołudnie uczestnicy spotkania Comenius spędzili w Malborku – zwiedzając wspaniały krzyżacki zamek oraz odwiedzając niezwykle miejsce – Piekło – deltę Wisły. Tym razem można było podziwiać płaskie krajobrazy Żuław.
Wtorek nasi goście spędzili zwiedzając starówkę gdańską, spacerując po molo sopockim i odpoczywając na plaży. Spotkanie zakończył wspaniały spektakl w Filharmonii Baltyckiej – opera Faust.
Wzbogaceni o nowe doświadczenia zespoły postanowiły kontynuować pracę w przyszłych latach jednocześnie ustalając kierunek działań na rok następny. Tym razem w centrum uwagi uczestników projektu będzie ziemia uprawna - gleba i wszystko co się z nią wiąże. Organizator spotkania w Tczewie - Aleksandra Krzemińska - dodaje, że dzięki takim działaniom , możliwe jest nadawanie procesowi nauczania europejskiego wymiaru. Uczniowie liceum gościli w swoich domach swoich rówieśników ze szkół partnerskich, wspólnie spędzali czas, komunikowali się w różnych językach, a przede wszystkim nawiązali przyjaźnie.
Niewykluczone, że owocem tego spotkania będzie dodatkowa wymiana uczniów między naszym liceum a Liceum Vincentego Indy w Privas ( Francja).
Spotkanie w Tczewieczerwiec 2005 - galeria zdjęć 1
|