Spotkania 2003/2004

Comenius Week
Tydzień Programu Socrates Comenius
8 - 14 listopada 2003

Miejsce:
30 krajów Europy
Uczestnicy:
wszystkie szkoły biorące udział w projektach partnerskiej współpracy szkół Akcji Comenius

Komisja Europejska i Agencje Narodowe edukacyjnego programu Unii Europejskiej SOCRATES - COMENIUS zorganizowały TYDZIEŃ COMENIUSA we wszystkich krajach uczestniczących w programie.
Obchody centralne Tygodnia Comeniusa odbyły się w Brukseli w dniach od 8 do 12 listopada ale również w I LO w Tczewie tydzień ten nie minął niezauważony i trwał od 8 do 14.
Pod okiem koordynatora projektu pani profesor Krzemińskiej, w jednej z pracownii, uczniowie przygotowali wystawę, na której zaprezentowano prace napisane przez uczniów, fotografie oraz pamiątki ze spotkań z uczestnikami z krajów partnerskich. Wystawę mogli zwiedzać uczniowie całej szkoły wraz ze swoimi wychowawcami. W gablocie znajdującej sie w holu szkoły wyeksponowano tematy prac, które będą opracowane przez młodzież w tym roku. Plakaty i transparenty zwracały uwagę na obchodzony właśnie tydzień "Comeniusa". W szkole rozdawane były ulotki informujące o działaniu projektu Comenius i zachęcające uczniów do współpracy. Uwieńczeniem obchodów było spotkanie uczestników projektu z dr Krzysztofem Kuśmierczukiem - przedstawicielem Starostwa Powiatowego, związanym z programami europejskimi, który wysluchał informacji o dorobku szkoły w zakresie projektu "Comenius", podzielił się swoimi sposptrzeżeniami na ten temat oraz przybliżył młodzieży korzyści dla Tczewa płynące z przystąpienia Polski do UE.
"Myślę że dzięki tym obchodom udało się zachęcić młodzież do uczestnictwa w programie oraz wzbogacić jej świadomość europejską"
M. Szweda
Spotkanie w Weilburgu

W dniach 22 I - 25 I 2004r. dwie nauczycielki I LO im. M. Skłodowskiej-Curie w Tczewie - mgr inż. Aleksandra Krzemińska (koordynatorka Projektu Comenius w w/w szkole) i mgr Julianna Leczkowska (nauczycielka języka angielskiego) oraz dwie uczennice - Ewelina Tryba i Daria Prewysz Kwinto uczestniczyły w wizycie studyjnej do Weilburga w Niemczech.Z Czech przybyła do Weilburga 4 osobowa grupa młodzieży z dwójką opiekunów - Milanem Brabencem i Stepanką Machową. Tym razem organizatorem spotkania była młodzież Gimnazjum Philipinum w Weilburgu pod kierunkiem koordynatora projektu - Uwe Krafferta. Celem wizyty było przedstawienie wyników realizacji tegorocznego projektu oraz omówienie zasad dalszej współpracy. Najważniejszym dniem pobytu był dzień prezentacji dotychczasowych prac. Młodzież ze szkół średnich z Dobris, z Weilburga oraz z I LO w Tczewie w interesujący sposób prezentowała rezultaty swoich badań w języku niemieckim i angielskim. Pobyt w Niemczech urozmaiciły krótkie wycieczki turystyczne. Zwiedziliśmy miasteczko Weilburg, perełkę turystyczna w malowniczym landzie Hessen, relacjonuje Julianna Leczkowska. Szczególnie zachwycił nas przepiękny barokowy zamek w Weilburgu. Równie atrakcyjna była wycieczka do Giessen, a szczególnie zwiedzanie Muzeum Matematyki, gdzie wykonując proste doświadczenia można naocznie przekonać się jak działają podstawowe prawa matematyki i fizyki. Wizyta w tym muzeum była bardzo pouczająca a jednocześnie relaksująca. Ważnym elementem wizyty u naszych zachodnich sąsiadów było zacieśnienie więzi przyjażni między trzema szkołami uczestniczącymi w projekcie Comenius. Pod koniec marca tego roku I LO w Tczewie gościć będzie przedstawicieli szkół partnerskich z Czech i Niemiec.
Spotkanie w Tczewie

W dniach 25 - 28 marca w Tczewie odbyło się drugie już w tym roku szkolnym spotkanie robocze w ramach projektu Comenius ("Dziedzictwo kulturowe i przemysłowe wybranych regionów Europy"). Do Tczewa przyjechała grupa młodzieży z Gimnazjum Philipinum w Weilburgu - Meike Philips, Katharina Schmitt, Maximilian Poppe i Stephen Behr) z opiekunami : Uwe Kraffertem i Gabriela Abraham oraz dwie uczennice Gimnazjum Karola Capka w Dobris (Dana Konvickova i Eva Fenclova) pod opieką Oliny Svojitkovej i Daniela Hoska.
Planowana na pierwszy dzień pobytu wycieczka (Mostem Lisewskim) na drugą stronę Wisły nie mogła dojść do skutku ze względu na fatalną pogodę, niemniej młodzież spotkała się z panem Iwo Dylkiewiczem, który przedstawił historię budowy mostów i dworca kolejowego a także z panią Anną Witosinską, prezesem Towarzystwa Miłośników Ziemi Tczewskiej.
W piątkowe przedpołudnie, w świetlicy szkolnej odbyła się prezentacja (w programie Power Point) dotychczasowych prac grup: polskiej, czeskiej i niemieckiej .Gościem honorowym spotkania był bohater jednej z prezentacji pan Mieczysław Polewicz, gdyż jedna z grup przygotowała prezentacje o jego rodzinie. Wszystkie grupy przedstawiły swoje dotychczasowe prace w postaci prezentacji. Były one bardzo interesujące i dotyczyły: historii kościołów i parafii, historii odkryć archeologicznych na terenie Tczewa, historii parku miejskiego i cmentarzy ewangelickiego i żydowskiego. Dziewczęta z Dobris pokazały pracę patronie swojej szkoły - Karolu Czapku, zaś uczniowie z Niemiec przedstawili historię zgromadzenia zakonnego w Altenberg oraz historię rozwoju fabryki samochodów marki OPEL Piątkowy wieczór grupa Comeniusa spędziła w Teatrze Muzycznym w Gdyni, podziwiając musical "Jesus Christus Superstar".
W sobotę pogoda dopisała i goście mogli podziwiać piękno Gdańska, Oliwy i Sopotu.
Trzy dni spotkania szybko minęły. To było już przedostatnie spotkanie w bieżącym roku szkolnym. Ostatnie podsumowujące spotkanie odbędzie się w Gimnazjum im. Karola Czapka w Dobris. Zakończy ono trzyletnią edycję programu Comenius: "Dziedzictwo kulturowe i przemysłowe wybranych regionów Europy".
(Aleksandra Krzemińska - koordynator projektu)


Spotkanie w Dobris

W dniach 3 - 6 czerwca w Dobris odbyło się spotkanie podsumowujace tegoroczną edycję projektu Comenius "Dziedzictwo kulturowe i przemysłowe w wybranych regionach Europy".
Do Dobris wybrały się uczennice I LO - Agnieszka Koluch i Maria Madej oraz vice-dyr. Bożena Deja-Galecka i Aleksandra Krzeminska - nauczycielka informatyki.
Spotkanie przebiegało w bardzo miłej atmosferze, chociaz pogoda tym razem nie bardzo dopisywała. Zaraz pierwszego spotkano się w szkole - Gimnazjum im. Karola Czapka w Dobris i dokonano wstepnej ewaluacji projektu.
Po poludniu uczestnicy spotkania zwiedzili zamek rodzin Colorado-Mansfield w Dobris oraz ogrody zamkowe . Kolejny dzien był dniem prezentacji prac projektu. Na uwage zasluguje fakt, ze spotkanie podsumowujace odbylo się w domu Karola Czapka - w miejscowosci Strz . Karol Czapek jest patronem Gimnazjum w Dobris wiec tym bardziej atmosfera spotkania była wyjatkowa. Mielismy okazje zwiedzać dom Czeskiego Noblisty, w którym zebrano bardzo dużo pamiątek po wybitnym pisarzu, który rozsławił Czechy na cały świat.
Uczennice I LO przedstawialy prace dotyczace odkryc archeologiczych na terenie Tczewa oraz historie Kosciola Fary. W godzinach poobiednich cala grupa odwiedzila muzeum antykomunizmu w Pribram. Było to bardzo smutne doswiadczenie tym bardziej ze wyjechalismy również na teren bylego obozu pracy- który jest aktualnie rekonstruowany. Sobota była dniem, w którym moglismy zwiedzac Praska starowke a w szczegolnosci ogrody krolewskie. Podziwialismy co chwila inny widok "złotej Pragi" chociaz pogoda platala nam figle i padal deszcz.