Spotkania 2003/2004
Comenius Week
Tydzień Programu Socrates Comenius
8 - 14 listopada 2003
Miejsce:
30 krajów Europy
Uczestnicy:
wszystkie szkoły biorące udział w projektach partnerskiej współpracy szkół Akcji Comenius
Komisja Europejska i Agencje Narodowe edukacyjnego programu Unii Europejskiej SOCRATES - COMENIUS zorganizowały TYDZIEŃ COMENIUSA we wszystkich krajach uczestniczących w programie.
Obchody centralne Tygodnia Comeniusa odbyły się w Brukseli w dniach od 8 do 12 listopada ale również w I LO w Tczewie tydzień ten nie minął niezauważony i trwał od 8 do 14.
Pod okiem koordynatora projektu pani profesor Krzemińskiej, w jednej z pracownii, uczniowie przygotowali wystawę, na której zaprezentowano prace napisane przez uczniów, fotografie oraz pamiątki ze spotkań z uczestnikami z krajów partnerskich. Wystawę mogli zwiedzać uczniowie całej szkoły wraz ze swoimi wychowawcami. W gablocie znajdującej sie w holu szkoły wyeksponowano tematy prac, które będą opracowane przez młodzież w tym roku. Plakaty i transparenty zwracały uwagę na obchodzony właśnie tydzień "Comeniusa". W szkole rozdawane były ulotki informujące o działaniu projektu Comenius i zachęcające uczniów do współpracy. Uwieńczeniem obchodów było spotkanie uczestników projektu z dr Krzysztofem Kuśmierczukiem - przedstawicielem Starostwa Powiatowego, związanym z programami europejskimi, który wysluchał informacji o dorobku szkoły w zakresie projektu "Comenius", podzielił się swoimi sposptrzeżeniami na ten temat oraz przybliżył młodzieży korzyści dla Tczewa płynące z przystąpienia Polski do UE.
"Myślę że dzięki tym obchodom udało się zachęcić młodzież do uczestnictwa w programie oraz wzbogacić jej świadomość europejską"
M. Szweda
Spotkanie w Weilburgu
Spotkanie w Tczewie
W dniach 25 - 28 marca w Tczewie odbyło się drugie już w tym roku szkolnym spotkanie robocze w ramach projektu Comenius ("Dziedzictwo kulturowe i przemysłowe wybranych regionów Europy"). Do Tczewa przyjechała grupa młodzieży z Gimnazjum Philipinum w Weilburgu - Meike Philips, Katharina Schmitt, Maximilian Poppe i Stephen Behr) z opiekunami : Uwe Kraffertem i Gabriela Abraham oraz dwie uczennice Gimnazjum Karola Capka w Dobris (Dana Konvickova i Eva Fenclova) pod opieką Oliny Svojitkovej i Daniela Hoska.
Planowana na pierwszy dzień pobytu wycieczka (Mostem Lisewskim) na drugą stronę Wisły nie mogła dojść do skutku ze względu na fatalną pogodę, niemniej młodzież spotkała się z panem Iwo Dylkiewiczem, który przedstawił historię budowy mostów i dworca kolejowego a także z panią Anną Witosinską, prezesem Towarzystwa Miłośników Ziemi Tczewskiej.
W piątkowe przedpołudnie, w świetlicy szkolnej odbyła się prezentacja (w programie Power Point) dotychczasowych prac grup: polskiej, czeskiej i niemieckiej .Gościem honorowym spotkania był bohater jednej z prezentacji pan Mieczysław Polewicz, gdyż jedna z grup przygotowała prezentacje o jego rodzinie. Wszystkie grupy przedstawiły swoje dotychczasowe prace w postaci prezentacji. Były one bardzo interesujące i dotyczyły: historii kościołów i parafii, historii odkryć archeologicznych na terenie Tczewa, historii parku miejskiego i cmentarzy ewangelickiego i żydowskiego. Dziewczęta z Dobris pokazały pracę patronie swojej szkoły - Karolu Czapku, zaś uczniowie z Niemiec przedstawili historię zgromadzenia zakonnego w Altenberg oraz historię rozwoju fabryki samochodów marki OPEL Piątkowy wieczór grupa Comeniusa spędziła w Teatrze Muzycznym w Gdyni, podziwiając musical "Jesus Christus Superstar".
W sobotę pogoda dopisała i goście mogli podziwiać piękno Gdańska, Oliwy i Sopotu.
Trzy dni spotkania szybko minęły. To było już przedostatnie spotkanie w bieżącym roku szkolnym. Ostatnie podsumowujące spotkanie odbędzie się w Gimnazjum im. Karola Czapka w Dobris. Zakończy ono trzyletnią edycję programu Comenius:
"Dziedzictwo kulturowe i przemysłowe wybranych regionów Europy".
(Aleksandra Krzemińska - koordynator projektu)



Spotkanie w Dobris
W dniach 3 - 6 czerwca w Dobris odbyło się spotkanie podsumowujace tegoroczną edycję projektu Comenius "Dziedzictwo kulturowe i przemysłowe w wybranych regionach Europy".
Do Dobris wybrały się uczennice I LO - Agnieszka Koluch i Maria Madej oraz vice-dyr. Bożena Deja-Galecka i Aleksandra Krzeminska - nauczycielka informatyki.
Spotkanie przebiegało w bardzo miłej atmosferze, chociaz pogoda tym razem nie bardzo dopisywała.
Zaraz pierwszego spotkano się w szkole - Gimnazjum im. Karola Czapka w Dobris
i dokonano wstepnej ewaluacji projektu.
Po poludniu uczestnicy spotkania zwiedzili zamek rodzin Colorado-Mansfield w Dobris oraz ogrody zamkowe .
Kolejny dzien był dniem prezentacji prac projektu. Na uwage zasluguje fakt, ze spotkanie podsumowujace odbylo się w domu Karola Czapka - w miejscowosci Strz . Karol Czapek jest patronem Gimnazjum w Dobris wiec tym bardziej atmosfera spotkania była wyjatkowa. Mielismy okazje zwiedzać dom Czeskiego Noblisty, w którym zebrano bardzo dużo pamiątek po wybitnym pisarzu, który rozsławił Czechy na cały świat.
Uczennice I LO przedstawialy prace dotyczace odkryc archeologiczych na terenie Tczewa oraz historie Kosciola Fary.
W godzinach poobiednich cala grupa odwiedzila muzeum antykomunizmu w Pribram. Było to bardzo smutne doswiadczenie tym bardziej ze wyjechalismy również na teren bylego obozu pracy- który jest aktualnie rekonstruowany.
Sobota była dniem, w którym moglismy zwiedzac Praska starowke a w szczegolnosci ogrody krolewskie. Podziwialismy co chwila inny widok "złotej Pragi" chociaz pogoda platala nam figle i padal deszcz.